Kedvezően változnak a SZÉP kártya juttatás adókötelezettségének 2020. évi szabályai[1].

1. A SZÉP kártya egyes alszámláira a munkáltató által adható béren kívüli juttatások összege:

a) szálláshely alszámlájára utalt támogatás esetén évi 400 ezer forint,

b) vendéglátás alszámlára utalt támogatás esetén évi 265 ezer forint,

c) szabadidő alszámlájára utalt támogatás esetén évi 135 ezer forint.

2. A SZÉP kártya juttatásra vonatkozó rekreációs keretösszeg is megemelkedik.

a) Ha a munkáltató költségvetési szerv, akkor a rekreációs keretösszeg

aa) 400 ezer forint, ha a munkavállaló munkaviszonya egész évben fennáll;

ab) a 400 ezer forintnak az adott munkáltatónál az adóévben munkaviszonyban töltött napokkal arányos összege, ha a munkaviszony az év egy részében áll fenn;

ac) 400 ezer forint, ha a munkaviszony a magánszemély halála miatt szűnik meg.

b) Más munkáltató esetében a rekreációs keretösszeg

ba) 800 ezer forint, ha a munkavállaló munkaviszonya egész évben fennáll;

bb) a 800 ezer forintnak az adott munkáltatónál az adóévben munkaviszonyban töltött napokkal arányos összege, ha a munkaviszony az év egy részében áll fenn;

bc) 800 ezer forint, ha a munkaviszony a magánszemély halála miatt szűnik meg.

Ha a munkáltató az 1. pont szerinti értékhatárokat vagy a 2. pont szerinti rekreációs keretösszeget meghaladóan nyújt a SZÉP-kártyára támogatást, akkor az egyes meghatározott juttatásként adóköteles.

3. A munkáltató által 2020. április 22-től június 30-ig a SZÉP-kártyára utalt béren kívüli juttatás után nem kell szociális hozzájárulási adót (szocho) fizetni. Az egyes meghatározott juttatásként folyósított SZÉP kártya támogatás után a munkáltatónak továbbra is meg kell fizetnie a szocho-t.

4. 2020-ban a költségvetési szervek által foglalkoztatottak éves cafetéria-juttatásának kerete, illetve cafetéria-juttatást nem nyújtó költségvetési szervek esetében az egy foglalkoztatottnak éves szinten, a béren kívüli juttatásként adható SZÉP kártya támogatások együttes nettó összege – eltérő rendelkezés hiányában –maximum 400 000 forint lehet.

A Korm. rendelet hatálybalépése[2] előtt az utalás időpontjában hatályos szabályok szerint béren kívüli juttatásként vagy egyes meghatározott juttatásként számfejtett összegek adókötelezettségét a fenti szabályok nem érintik, a 2020-ban már benyújtott havi ’08-as bevallások önellenőrzéssel nem helyesbíthetőek, mert az önellenőrzésnek az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényben meghatározott törvényi feltételei nem állnak fenn.

 

 


[1] A Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. (IV. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban Korm. rendelet) 3-4. §-ai alapján.

[2] A Korm. rendelet fenti szabályai 2020. április 22-én léptek hatályba.