A fizetővendéglátók – a szálláshely-szolgáltatáson belül egy szűkebb kör – kedvező tételes átalányadózást választhatnak, ha tevékenységi körük:

  • az 552011 ÖVTJ kódú falusi szálláshely-szolgáltatás vagy
  • az 552014 ÖVTJ kódú magánszálláshely-szolgáltatás,

és ezen felül megfelelnek a 10. számú információs füzetben található feltételeknek.

A tételes átalányadó előnyös, hiszen az adó éves összege szobánként 38 400 forint.

A NAV tapasztalata, hogy gyakran rossz nyomtatványon jelentik be döntésüket a tételes átalányadózásról, legyen szó akár kezdő, akár már régebben fizetővendéglátó vállalkozásokról.

A tevékenységet kezdő adózók így jelenthetik be választásukat:

  • A magánszemély az adószámkéréssel együtt, a 24T101 jelű adatlap 7. vagy 8. sorában jelölheti a tevékenységét, míg a 19-es sorban a tételes átalányadó választását.
  • Az egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként szeretne szálláshely-szolgáltatást nyújtani, a 24T101E jelű adatlap 5. sorában a „nem egyéni vállalkozóként” végzett tevékenységet jelölheti, míg a 13. sorban választhatja a tételes átalányadózást.

Mindkét esetben az adózónak minimum egy, maximum három telephelyet is be kell jelentenie.

Ha az adózó szálláshely-szolgáltatása már folyamatos – és megfelel a fizetővendéglátás feltételeinek –, áttérhet a tételes átalányadózásra. Választását a bevallási tervezet módosításakor vagy a 23SZJA jelű bevallás elkészítésekor jelölheti a 157. sorban.

Ha valaki már tételes átalányadózó, és a továbbiakban sem kíván ezen változtatni, nincs teendője. Az adózási mód visszavonásig érvényes, az szja-bevallásban sem kell minden évben nyilatkoznia.